Ideális környezet a babaszobában

Amikor az a bizonyos két csík megjelenik a cuki ruhák vásárlása mellett, a leendő anyukák első gondolata, hogy hogyan fogják berendezni a jövevény szobáját. A Pinteresten számos nagyon szép megoldás található a klasszikus vonalon át, a modern megoldásokig, azonban a praktikumról, illetve az ideális környezetről kevés cikk szól. Éppen ezért jelen blogbejegyzésünkben ezeket szedtük össze számotokra.

Együtt a szülőkkel vagy külön a babaszobában?

Az első kérdés, amely mindenki számára fontossá válik – a babagondozási kellékeken túl – hogy hol aludjon a kisbaba. Mi a jó neki? Ha egy légtérben lehet szüleivel és velük egy szobában alakítanak ki egy babasarkot számára, vagy ha külön bejáratú kis birodalmat kap?

Ez a téma véleményünk szerint külön blogbejegyzést igényel, hiszen mindkét oldalnak megvan az előnye és hátránya. Ennek megfelelően most olyan praktikus dolgokat fogunk felsorolni, amelyet akkor is be tudunk iktatni a babaszoba tervezésbe, ha a szülői hálóban kap helyet a baba, illetve akkor is, ha külön bababirodalmat készítünk elő számára. Hiszen bárhogy is van, a legfontosabb az ideális környezet megteremtése gyermekünk számára.

Az ideális környezet alapja – a babaszoba tájolása

A babaszoba ideális környezete nem a színekkel és a mintákkal kezdődik, hanem bizony azzal, hogy hol is lesz a lakásban a babaszoba. Habár sok esetben a lakás adottságai korlátozzák, hogy hol hajthatja majd kisbabánk álomra a fejét, mindig vegyük figyelembe, hogy milyen a szoba tájolása.

Lényeges, hogy a babaszoba világos legyen, hiszen gyermekünk sok időt fog eltölteni a szobájában. A legjobb, ha déli, dél-nyugati esésű. Ha a lakás kialakítása északi gyerekszoba berendezését teszi lehetővé, akkor meleg színekkel, illetve mesterséges fényekkel is kompenzálhatunk.

Ha lehet, akkor minél távolabb helyezzük el csöppségünk szobáját a nappalitól. Ez azért is fontos, hogy ha napközben teszünk-veszünk a baba alvás idejében, vagy vendégek jönnek, akkor a kicsit kevésbé zavarják a zajok pihenés közben.

Fényforrások a babaszobában

Az ideális környezet egyik kulcseleme a babaszoba fényessége. Mindenféleképpen a legjobb, ha nagy ablakok vannak a babaszobán, illetve minél több természetes fénnyel tudjuk elárasztani azt. Ügyeljünk azonban rá, hogy ha nem, akkor megfelelő világítást alkalmazzunk.

A megfelelő világítás fontos eleme a megfelelő babaszoba berendezésnek

Amennyiben a babaszoba kicsit sötétebb, vagy nincs elég természetes fényforrás, akkor érdemes egy kisebb fényerőjű lámpát beszerezni, amelyet a szoptatós fotel vagy a pelenkázó közelébe tudunk rakni.

Ennek köszönhetően nem kell teljesen kivilágítani a szobát, mégis tisztába tudjuk majd tenni gyermekünket. Emellett az éjszakai fény is jó megoldás lehet, amely a későbbiekben, az önálló elalvásban is nagy segítség lehet.

A babaszoba hőmérséklete

Ideális, ha a babaszobában a hőmérsékletet külön tudjuk szabályozni. Ez főleg az első időszakban lehet fontos, amikor még melegebb szobát igényelnek a kisbabák. Az ajánlások szerint a babaszoba ideális hőmérséklete 20-21 fok, amely a kezdeti időszakban ennél picit magasabb, 22-24 fok közé tehető.

Ezt fokozatosan javasolt visszavenni kb. heti 1 fokkal, mígnem eléri a szoba a javasolt 20-21 fokot, hiszen így a baba is hozzászokik a pocakon kívüli hőmérséklethez.

A babaszoba megfelelő hőmérséklete az asztma és allergia kialakulásának megakadályozásában is szerepet játszik

A legjobb, ha nem padlófűtés van ott, ahol a baba alszik, mivel az alulról felfelé áramló levegő pont az ő magasságukban lebegteti a port, amely később több betegséghez is vezethet, mint például az asztma vagy az allergia.

Nyáron nem tanácsos légkondicionálót használni, mivel szárítja a levegőt, a légkondicionálóban lévő baktériumok pedig betegséget okozhatnak. Ha nagyon meleg van a babaszobában, akkor inkább igyekezzünk természetes hűtési megoldásokat alkalmazni, mint például sötétítő, hajnali szellőztetés.

Ideális páratartalom a babaszobában

A babaszoba páratartalma legalább olyan fontos, mint a babaszoba hőmérséklete. A páratartalom ideális mértéke 40-60 százalék, amelyet úgynevezett higrométer segítségével tudunk megállapítani. Ha a páratartalom alacsony, a levegő száraz lesz, amely köhögést idéz elő. Szükség esetén már tudunk venni olyan készüléket, amely a levegőt párásabbá tudja tenni, vagy – ha arra van szükségünk – akkor párátlanítani tud.

Habár a fentiek elsőre nem biztos, hogy olyannak tűnnek, amelyről sokat kellene gondolkozni, tapasztalataink alapján az újdonsült szülők nem mindig veszik figyelembe a fentieket. Tudatos tervezéssel és e néhány dolog átgondolásával azonban sok kellemetlenségtől óvhatjuk meg magunkat. Bízunk benne, hogy a fentiek kezdő és haladó szülők számára is hasznosak az ideális környezet kialakításához.

Amennyiben tetszett blogbejegyzésünk, oszd meg barátaiddal és kövess minket Facebookon további érdekes tartalmakért.

 

Artículo añadido al carrito.
10 artículos - 171.280 Ft
Faktum