A terhesség az egyik legcsodálatosabb, ám az egyik legösszetettebb időszak is egy nő életében. A kismamák teste számos élettani változáson megy keresztül, amelyek célja a magzat egészséges fejlődésének támogatása, és a szülésre való felkészülés. Jelen blogbejegyzésben áttekintjük, milyen élettani változásokkal kell számolni egy kismamának a várandóság során.
Hormonális változások
Az első és legjelentősebb változás a várandósság időszakában a hormonális rendszer átrendeződése. A női hormonok szintje ugyanis – mint például a progeszteron és az ösztrogén – drámaian megnövekszik.
Ezek a hormonok fontos szerepet játszanak a méh nyálkahártyájának fenntartásában és a magzat növekedésének támogatásában. Ezen kívül az úgynevezett humán koriongonadotropin (hCG) hormon is termelődik. Amennyiben ez magas, úgy a terhességi teszt is pozitív lesz. Vérvétellel megállapított várandósság esetén is a hCG szintet vizsgálják az egészségügyi szakemberek.
Keringési rendszer változásai
A várandósság során a vér mennyisége akár 50%-kal is megnövekedhet a női testben, ezzel is támogatva a magzat növekedését és fejlődését. Ez a megnövekedett vérmennyiség extra munkát jelent a szívnek, amelynek fokozottan kell pumpálnia a vért. Ennek következtében előfordulhat a pulzusszám megemelkedése.
Emellett a hormonális változások hatására az erek kitágulnak, így sok kismama tapasztalhat vérnyomáscsökkenést is – jellemzően az első és a második trimeszterben.
Emésztőrendszeri változások
A hormonális változások az emésztőrendszert is érintik.
Az egyik leggyakoribb és legismertebb jellemzője ezen változásoknak a „reggeli rosszullét”-ként emlegetett, hányás vagy émelygés, amely sok esetben nemcsak reggel fordul elő a kismamákkal, hanem sokszor a nap folyamán bármikor rájuk törhet. Ez a nehéz időszak elsősorban az első trimeszterben jellemző, de a kismamák egy részénél huzamosabb ideig is tarthat.
A progeszteron ellazítja a simaizmokat – beleértve az emésztőrendszer izmait is – ami lassítja az emésztést. Ez sok esetben székrekedést és gyomorégést okozhat.
Emellett a növekvő méh is nyomást gyakorolhat a gyomorra, illetve a belekre, ami hozzájárulhat a fenti problémákhoz.
Vizeletkiválasztó rendszer változásai
A terhesség alatt a veséknek fokozott munkát kell végezniük a megnövekedett vérmennyiség miatt. Emellett a hormonális változások is befolyásolják a vesék működését.
Mivel a méh egyre nagyobb, így a hólyagra gyakorolt hatása is fokozódik, amelynek köszönhetően a vizelési inger gyakori lehet a kismamák életében, különös tekintettel az első és harmadik trimeszterre.
A szem változása
A várandósság során a hormonális és fizikai változások befolyásolhatják a szem egészségét és a látást is.
A hormonális ingadozások miatt a szaruhártya alakja és vastagsága megváltozhat, ami átmeneti homályos látást vagy a kontaktlencsék kényelmetlenségét okozhatja. Emellett a várandósság alatti folyadékvisszatartás és a vérnyomás változásai is hatással lehetnek a látásra.
A szemszárazság és a szemnyomás ingadozása szintén gyakori jelenség várandósság során.
A haj, a bőr és a köröm változásai
Sok kismama észreveszi, hogy nemcsak a teste, de bőre is megváltozik a terhesség alatt. A hormonális változásoknak köszönhetően ugyanis a bőrön sötét foltok, úgynevezett pigmentációs elváltozások, vagy ahogyan az anyukák egymás között is hívják „terhességi folt” jelenik meg.
A változások azonban nem csupán negatívak lesznek. A hajra például kifejezetten jó hatással van a várandósság. Ebben az időszakban ugyanis a haj növekedése felgyorsulhat, vastagabb és fényesebb lehet, így ebből a szempontból (is) megszépíti a nőket ez az állapot.

A terhesség során a hormonok miatt a körmök is változásokon mehetnek keresztül, az átalakuló táplálkozás szokások és a növekvő véráramlás következtében. Ezek a változások egyaránt lehetnek pozitívak és negatívak is, ez egyénenként eltérő
A kismamák többsége erősebb és gyorsabban növő körmökről számol be, másoknál a vízvisszatartás törékenyebbé teheti a körmöket, illetve a körömágy érzékenyebbé válhat.
Változások a vázizomrendszerben
A terhesség alatt a vázizomrendszer is megváltozik. Ilyen lehet a súlypont eltolódása, a lordosis, hátfájás vagy a hasizom eltávolodása.
A fentiek okozhatnak hát-és derékfájást egyaránt. Emellett a csontok kalciumtartalma csökken. Az ízületi szalagok lazábbak lesznek, így a sérülések esélye megnő. A vádli izmainak fájdalma, görcse jelentkezhet, ez a kalciumbevitel növelésével csökkenthető
Ezek a változások a terhesség előrehaladtával egyre hangsúlyosabbá válnak, és az anyai szervezet alkalmazkodását szolgálják a növekvő magzathoz, valamint a szüléshez.
Idegrendszeri és pszichológiai változások
Eddig elsősorban a várandóssággal járó fizikai változásokat ismertettük, azonban fontos kiemelni, hogy a terhesség érzelmi változásokkal is jár.
A hormonális változások ugyanis hangulatingadozásokat okozhatnak. Előfordulhat, hogy a kismama egyik pillanatról a másikra meghatódik, elérzékenyül, vagy éppen nagyon feldobódik. Ezzel együtt a várandós anyukák tapasztalhatnak szorongást, boldogságot, izgalmat és aggodalmat egyszerre, így egy valóban igen változatos időszak ez a hangulat szempontjából is.
Fontos, hogy ebben az érzelmileg intenzív időszakban a kismamák megfelelő támogatást kapjanak, hogy magabiztosan és egészségesen várják gyermeküket.
Ahogyan jelen blogbejegyzésben is olvashatták a terhesség alatt bekövetkező élettani változások sokrétűek és komplexek lehetnek. Bár a legtöbb kismama számára ezek egy része kellemetlen, fontos megérteni, hogy mindezek a magzat egészséges fejlődését szolgálják.
Szerencsére, amikor az Anyukák kezükben tartják gyermeküket a várandósság alatti nehézségek eltörpülnek a kis jövevény csodálata és öröme mellett.
Fontos azonban, hogy ha bármilyen aggodalom merül fel a terhesség során, mindig konzultáljunk az orvossal, védőnővel, illetve szülésznővel. Ebben az állapotban nincs rossz kérdés vagy túlzott aggódás, hiszen a mama és a baba egészsége az első!
További érdekes tartalmakért kövesd Facebook oldalunkat!