Hurrá jön a baba! –  De hogy mondjam el a munkahelyen?

Hurrá jön a baba! –  De hogy mondjam el a munkahelyen?

A várandósság bejelentése a munkahelyen izgalmas, ugyanakkor kihívást jelentő pillanat is lehet. Fontos, hogy ezt a hírt megfelelő módon osszuk meg, illetve hogy mindenki számára kellemes és zökkenőmentes legyen az átállás. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek ebben a folyamatban.

A megfelelő időpont

A várandósság bejelentésével kapcsolatban nincs külön jogszabályi megkötés, hogy mikor kell bejelenteni a várandósságot. Általánosságban azonban elmondható, hogy érdemes megvárni a 12. hetes genetikai ultrahangot, azaz a második trimeszter kezdetét, amikor már kisebb a komplikációk esélye és nyugodtabbak vagyunk.

Természetesen vannak olyan körülmények, amikor szükségessé válik a terhesség korábbi bejelentése a munkáltató felé. Ilyen esetek például, ha a munkavállaló olyan munkakörben dolgozik, ahol nehéz dolgokat kell emelnie illetve vegyi anyagokkal dolgozik, vagy hideg munkakörnyezetben történik a munkavégzés. Amennyiben a fenti körülmények fennállnak a munkáltatónak másik munkakört kell a munkavállaló számára biztosítania. Ezeket az eseteket rendelet szabályozza.

A vezetőség tájékoztatása a várandósságról

Mielőtt bejelentenénk a várandósságot a munkahelyen érdemes listát írni az esetlegesen felmerülő kérdésekről és az arra adott válaszokról. Ilyenek lehetnek például:

  • meddig tervezünk dolgozni,
  • szülési szabadság tervezett hossza,
  • kötelező vizsgálatok időpontja és azon időszakra a helyettesítés megszervezése.

Fontos, hogy elsőként a közvetlen felettest tájékoztassuk a várandósságról. Erre érdemes egy időpontot kérnünk, ahol nyugodt körülmények között oszthatjuk meg örömünket és tájékoztathatjuk őt a munkával kapcsolatos terveinkről. Emellett adjunk lehetőséget a kérdéseinek, hallgassuk meg őt, mint munkáltatót az aggályairól és próbáljuk közösen megoldást találni a felmerülő helyzetekre, ezzel is elősegítve a jó kapcsolat fenntartását. Ez a munkába való visszatérés idején kulcsfontosságú lehet.

Fontos, – hogy akármilyen jó is a viszony a munkáltatóval – írásban is rögzítsük a bejelentést, amelyben a közvetlen felettes mellett a vállalat HR vezetőjét, illetve ügyvezetőjét is a címzettek közé teszünk. Ezen lépés segít abban, hogy hivatalos nyoma maradjon a bejelentésnek.

Az örömhír megosztása a munkatársakkal

Amennyiben a közvetlen felettesünket, illetve a vezetőséget tájékoztattuk a várandósságról, úgy érdemes a közvetlen munkatársakkal is megosztani a terhességet. Ennek ideje és módja a munkahelyi környezettől és a munkatársakkal való viszonytól függ. Lehet egyenként egy-egy rövid megbeszélés ebédszünetben, vagy egy közös meeting keretein belül. Fontos, hogy mindenki kellemesen érezze magát és legyen lehetőségük kérdezni.

Változások a munkahelyen a bejelentés után

A várandósság bejelentése után számíthatunk néhány változásra a munkakörnyezetünkben. Lehet, hogy nekünk kell majd betanítani az utódot, illetve a feladatok átadás-átvétele következtében egyre kevesebb feladatunk lesz, azonban ilyenkor a mi nyugalmunk mellett a munkahely érdekeit is néznünk kell. Legyünk rugalmasak és nyitottak az új helyzetekre, és igyekezzünk a lehető legjobban alkalmazkodni hozzájuk.

Tudjuk jól, hogy amennyire örömteli időszak ez, annyi kérdést felvet a várandós kismamában és környezetében – így a munkaadóban és a munkatársakban – is. A fenti tanácsok követésével biztosíthatjuk, hogy ez a folyamat zökkenőmentes és pozitív élmény legyen minden érintett számára.

Ne feledjük, hogy a várandósság egy örömteli időszak, és a munkahelyünk támogatása nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy boldogan és stresszmentesen várjuk az új jövevényt. További érdekes tartalmakért kövesd Facebook oldalunkat!

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft
Faktum